10 טיפים שיעזרו לך, המנהל בארגון, להטמיע ערכי משפחה בארגונך

הטמעת ערכי משפחה בארגון מתחילה בהבנה שארגון דומה במבנה למשפחה. יש בו הורים, הנהלה, יש היררכיה, יש לכל אחד תפקיד ובין כולם יש יחסים שמאפשרים או פוגעים בתוצאות.
המנהל, כהורה, יכול להביא בהתנהגותו, בשיחות שהוא מנהל עם עובדיו, ערכים שונים כגון רכות, הקשבה, כבוד לאדם.
ערכים אלו יכולים להתבטא לדוגמא במתן אוזן קשבת לעובד או ביצירת בהירות ושמירה על גבולות התנהגות במקום העבודה.

  1. מודעות וערנות אישית וסביבתית. מנהל עליך לדעת עד כמה חשוב תפקידך ועד כמה הינך מהווה השפעה על המרחב האנושי שסביבך. זכור יש לך – יש יכולת לשנות את ההתנהלות עובדיך ואת תחושתם על ידי בחירת ערכים שחשוב לך להטמיע בהתנהגותך עימם ובהבאתם לביטוי במציאות. ערוך את רשימת הערכים שברצונך להטמיע בארגונך.
  • פתיחות באמצעות שיחות אישיות –  הכר את עובדיך, ערוך שיחות אישיות אחת לתקופה אשר מטרתה הכרות אישית עם העובד מזווית אחרת ולמידה אודות חייהם האישיים. היה פתוח לגבי עצמך, שתף את עובדיך על עצמך ועל חייך. התבודדות בצמרת אינה מחזקת את מעמד המנהיג.
  • הקשבה באמצעות מדיניות "דלת פתוחה". מדיניות דלת פתוחה באה לידי ביטוי בהקשבה למסר גלוי ומסר סמוי, שאילת שאלות, שיקוף ולא פרשנות.
  • שיתוף באמצעות "סיעור מוחות" – גלה פתיחות – שתף את העובדים ברעיונות שלך! כאשר יש  לך רעיונות חדשים, שתף את עובדיך וקיים ישיבות "סיעור מוחות". העובדים יפתיעו אותך בשיפור הרעיונות ויתנו לך זוויות נוספות שלא חשבת עליהן.
  1. פרגון ועידוד באמצעות בניית תחושת " מסוגלות עצמית "- פיתוח האמונה העצמית ביכולת להניע ולהשפיע על אנשים אחרים. אמונה זו הצמה משני גורמים עיקריים: הפנמת הצלחות בביצוע והן מלמידה דרך תצפית על אחרים על כן, באמצעות מגזין פנים ארגוני/תפוצת מיילים/פורום פנים ארגוני פרגן לעובדיך על הצלחות/רעיונות/תרומות/יוזמות חברתיות ועוד.
  1. כבוד ואכפתיות באמצעות פנייה ידידותית, אמירת תודה, מתן שבח, מתן כבוד, חיוך, הבעת אמפתיה ועוד.
  1. יושר, הוגנות ואמינות באמצעות מדיניות שקיפות מלאה מצד ההנהלה אודות חזון החברה, מטרות ויעדי החברה, תהליכים ושינויים ארגוניים ועוד. היה אותנטי, אמין, ישר וכנה בסביבת עבודתך.
  1. עצמאות ומרחב באמצעות האצלת סמכויות והרחבת תחומי אחריות. המרחב שהמנהל יוצר סביבו מהדהד לעובדיו. כמו הורה שמתנהל ביושרה, ילדיו באופן טבעי יטמיעו את הערך ויתנהלו באופן זהה. אל תרכז את מירב הסמכויות בידי ההנהלה הבכירה. בזר סמכויות ואפשר לעובדיך לגלות יוזמה, אחריות ומחויבות.
  1. נתינה וקבלה באמצעות מערך תגמולים ובונוסים. הנתינה היא גלגל, אי אפשר לקבל אם לא ניתן ואי אפשר לתת אם לא נקבל.זכור כי מה שאתה נותן לאחרים זה מה שאתה נותן לעצמך. בנה מערך בונוסים ותגמולים לעובדים לאו דווקא כספיים כגון: תעודות, לימודים וימי עיון ועוד אשר יעודדו השגת יעדים ומטרות הארגון. הצבת הצרכים של האחרים במקום הראשון והוספת ערך לחייהם בצורה מתמדת מוביל בסופו של דבר להחזרים לא צפויים.
  1. שייכות באמצעות פעילויות חברתיות כגון: ימי גיבוש, חדר אוכל וארוחות משותפות, ציון אירועים וימים מיוחדים, פעילות צוותית כתרומה לקהילה ועוד.

הטמעת ערכי משפחתה בארגון אינה עניין של החלטה ארגונית אלא תפיסה והטמעתה לאורך זמן.  על מנת להטמיע את ערכי המשפחה בארגון על הארגון לבנות תהליך הדרגתי מבוקר המלווה והמשותף לצוות יועצים, צוות ההנהלה וכלל עובדי החברה.

ניוזלטר

הירשמו וקבלו את המגזין החודשי שלנו ועדכונים על מה שקורה בעולם הניהול

דילוג לתוכן