צמיחה והתחדשות לקראת השנה החדשה

שנה חדשה הגיעה, החגים חולפים במהירות ומסמלים לנו התחלות חדשות, התחדשות וצמיחה. כניסתה של עונת הסתיו, העלים הנושרים, הטבע עושה את המהלכים שלו- הכנה לעונות הבאות. הצבע הלבן המשתקף בחנויות הבגדים, האנרגיות שבאוויר והשמחה הנלווית לכך, מעלה בי תמיד שאלות/מחשבות/תהיות ובחינה מחודשת של המטרות שהצבתי לעצמי.

בפתחה של כל שנה אני מציבה ומגדירה מטרות חדשות המקדמות אותי צעד נוסף לעבר הגשמת החזון, תוך שמירה על הערכים שלי והעקרונות המנחים את דרכי.

כמנהלים, אנחנו צמחים כאשר אנו שמים את עצמנו במצב של התחדשות תמידית. הצמיחה היא הוויה של התחדשות מתמדת. הצמיחה היא גם התהליך, גם הדרך וגם המטרה.

כשאני מביטה על השנה החדשה לא מעט שאלות עולות. אולם, מעבר לשאלות הצפויות, עלינו גם לשאול מה עלינו לעשות בכדי שהשנה שלנו תהיה שנה של צמיחה והתחדשות ולא שנה של ציפייה.

כמה טיפים שיסייעו לכל אחד מאיתנו לצמוח ולהתחדש השנה:

  • בניית חזון – תקבע את המטרות החדשות שלך, רשום אותן ופתח תוכנית פעולה למימושן. בנה את החזון שלך תוך שיתוף מלא בכל הנתונים וההתלבטויות.
  • צור שיח שיתופי –השיח השיתופי בחייך אינו בא לערער או לשנות את דעותיך, אלא מאפשר איזון הנדרש כדי לקיים דיאלוג פתוח ואינטגרטיבי עם עצמך ועם אחרים. מה שמאפשר לכל אחד מסביבך הזדמנות שווה לבטא את תפיסותיו, את מחשבותיו, את צרכיו ואת רגשותיו.
  • גלה אכפתיות והתחשבות כלפי עצמך וכלפי אחרים. עשה מה שנכון לך ללא ביטול האחר.
  • גלה עקביות ומחויבות –כאשר נוצרת המחויבות שלנו לעצמנו ולאחר, מתחזקת גם המחויבות של האחר כלפינו. המחויבות מתחזקת כאשר היא ניתנת באופן פומבי ומעוגנת ביעדים מוגדרים ובלוח זמנים. 
  • קשב נקי – ככל שתקשיב לעצמך, לליבך ולאחר, תאפשר אומץ לב, חשיבה יצירתית, שייכות ולויאליות.  
  • קח סיכון והעז – גלה אומץ לב והתחל לעשות, עם העשייה באה האמונה, תפסע צעד אחר צעד.
  • תן וקבל – הנתינה היא גלגל. אי אפשר לקבל אם לא ניתן ואי אפשר לתת אם לא נקבל. זכור כי מה שאתה נותן לאחרים זה מה שאתה נותן לעצמך.
  • פרגן ועודד-  מטרת הפרגון היא להעלות את המורל, לעודד מוטיבציה ולתת לעובד תחושה של ערך. למד מילים בעלי משמעות חיובית, למד מתי ואיך לומר אותם. פרגון נכון יבטיח ניסיונות נוספים מצד העובד לעבור עוד משוכות ולטפס לגבהים חדשים.
  • חשיבה יצירתית –חשיבה יצירתית היא חשיבה עם דמיון. חשיבה המניבה רעיונות חדשים, חשיבה הרואה אחרת, דוחה שיפוטיות ומקשרת בין רעיונות אשר קודם לכן לא היה ביניהם קשר. חפש אחר רעיונות רבים, הסתכל על התמונה הרחבה ומצא את הרעיונות שטמונים בך.  
  • הנאה ואושר – פתיחות והכרת החשיבות ביצירת אושר לא רק ככלי להשגת פריון, אלא כערך ומטרה בפני עצמה הינה מהותית ומשמעותית. אפשר לעובד לבטא את כישוריו, אפשר לו להשלים מטלה שלמה מתחילתה עד סופה ותן לו להרגיש כי עבודתו משפיעה השפעה חיובית על אנשים אחרים.

מנסיוני, אדם אשר הלך הרוח בו, הינו צמיחה והתחדשות מאפשר עשייה, הגשמה והשגת מטרות אישיות, ארגוניות ועסקיות.  

טיפים אלו, יאפשרו לך ולארגון להביט קדימה לשנה הבאה, לעצור ולחשוב: מה אני רוצה להשיג? מה מניע אותי? מה נדרש ממני לעשות בכדי להשיג את המטרות? ועוד…

אל תחכה לשנה הבאה, התחל עכשיו. דמיין את המטרות שלך ותחיה אותם.

שנה נפלאה.  


מחברת המאמר: אלינור לוגסי – צוות המערכת   

ניוזלטר

הירשמו וקבלו את המגזין החודשי שלנו ועדכונים על מה שקורה בעולם הניהול

דילוג לתוכן