עצמאות בעבודה

זווית העובדת – אלינור לוגסי

יום העצמאות חל בעוד כשבוע, עצמאות – מה המילה הזאת מסמלת עבורכם? מהי עצמאות בשבילכם?

עצמאות אפשר לקבל בכל רגע בחיים, מהרגע שאנו קטנים ועד שאנו גדלים. התחושה לא להיות תלוי באנשים אחרים ולא משנה באיזה מובן, התחושה שמשחררים את החבל ואתם יכולים לעשות מה שאתם חפצים בו וזקוקים לו.

אם ניקח את עולם הקריירה, נדמה כי אין כל כך עצמאות בתחום הזה, אלא אם אנחנו מחליטים להיות עצמאיים, אבל עדיין – יש כל כך הרבה משתנים ותמיד צריך לחשוב על האחר, אז האם אנחנו באמת עצמאיים בעבודות שלנו? והאם זה אפשרי?

אז מה זאת עצמאות בעבודה ולמה זה חשוב?

אין ספק שמה שחשוב במקום עבודה בריא הוא עצמאות. עצמאות מעוררת עניין, יצירתיות, מחויבות ואפילו שליטה ומוטיבציה! ואם אתם שואלים אותי… העובדים נהנים יותר והארגון הופך ליעיל יותר! אומנם, הרבה מנהלים מתקשים לשחרר את העובדים, בטענה הידועה היא כי העובד לא יכול לבד, אולי הוא לא יבצע את המשימות שלו, אנחנו צריכים להיות בשליטה ושהכול יקרה בדרך שלנו ועוד… אני בטוחה שכולנו מכירים את המשפטים האלה. אולי הם כן יכולים לבד, אבל נדמה שעדיף להחזיק להם את היד שלא ייעלמו או ילכו לאיבוד במהלך העבודה. 

נכון שיש מגוון רחב של עובדים, ישנם כאלו שיכולים ליזום ולקחת אחריות וזה טבוע בהם וישנם כאלו שמעדיפים סדר יום מחושב, הוראות ברורות ורשימת משימות. אבל אפילו הם, יכולים לחוש עצמאות בעבודה. זה לא משנה אם שיטת העבודה שלהם יותר מקובעת או מאורגנת, אם הם יחושו את העצמאות שמגיעה להם, המשימות יעשו בצורה טובה יותר. 

חשוב להבין מה יכול לגרום לעובדים להיות תלויים במנהל או להפך, מה גורם למנהל להיות תלותי בעובד ולא לאפשר לו חופש. אולי היחסים לא טובים ויש בעיית אמון, אולי זה קשור למשהו אישי אצל כל אחד בתוך עצמו, וזה דבר שעליכם לפתור. אולי שיחה פתוחה תוכל לשחרר מטענים ולהוביל את כולם למקום טוב וחופשי יותר.

עוד דבר שיכול לגרום לחוסר עצמאות, זה שאולי העובדים לא מרגישים ביטחון או ידע מספק בתפקיד שהם עושים, וזה במידה שמנהל שלהם באמת נותן להם עצמאות וחופש, אולי משהו חוסם אותם מלשוחח עם השותפים לעבודה, חוסר ידע באיך הארגון פועל, מה התפקיד המוגדר ועוד…

אשתף בסיטואציה שהייתה לי, עבדתי במקום שעל פניו הייתי אמורה להיות עוזרת אישית למנכ״ל, אך לא רק שלא העניקו לי עצמאות, אלא שגם לא הייתה לי הגדרת תפקיד ברורה, לא הרגשתי שאני תורמת במשהו ועוד יותר, לא הבנתי מה אני עושה שם, מה שגרם לי במשך תקופה פשוט לפתח כעסים – לבסוף עזבתי, וגם לא הייתי יעילה כלל. אומנם אני כעובדת אוהבת הגדרת משימות, אוהבת הוראות, אבל לא אוהבת שיושבים לי על הראש, אלא תחושת העצמאות תורמת לי לפתוח את המרחבים שבתוכי ובכך אני יכולה לתרום יותר.

אין ספק שכמנהלים עליכם לזהות את העובדים שלכם ולהכיר אותם טוב – מנהל טוב יודע לזהות מי הנפשות הפועלות ואף לקרוא אותם. שיחה טובה שפותחת הכל יכולה להועיל לא מעט. יחד עם זאת, עליכם לשחרר, גם אתם כמנהלים וגם לגרום לעובדים שנדמים כתלותיים לשחרר ולהפוך להיות עצמאיים.

עצמאות בעבודה יכולה להוביל את הארגון ואת העובדים לתחושה אחרת, תחושה שבה הכל אפשרי והכל נעשה בחיוך ובכייף מתוך תחושת אמון ומחויבות. אז – ביום העצמאות הזה תחשבו איך אפשר להעניק יותר עצמאות בעבודה.

חג עצמאות שמח

ניוזלטר

הירשמו וקבלו את המגזין החודשי שלנו ועדכונים על מה שקורה בעולם הניהול

דילוג לתוכן