ניצוץ של רעיון לעסק אדיר

מאת: קרן סדרינס*

"כדי להפוך חלום למציאות צריך סה"כ ניצוץ קטנטן שיכול להצית רעיון אדיר" יובל אברמוביץ.

במהלך "סגר הקורונה" מרבית בעלי העסקים והארגונים הקפיאו פעילות, עצרו תקציבים, נכנסו למצב של קיפאון. ניסיון העבר שלי לימד והוכיח לי כי קיימת צמיחה ממשברים אישיים, עסקיים ומקצועיים ולכן חיפשתי את "הפתרון" שיאפשר לי מחד להשאיר את קיומה של הסוכנות והטאלנטים המיוצגים בה, בתודעה של הלקוחות, בעלי העניין והארגונים ומאידך יאפשר מנוע צמיחה.

הרשת הוצפה, עד היום, בתכנים חינמיים הנותנים וחושפים כלים דיגיטליים לשיווק וקידום העסק. אז נרשמתי לוובינרים של הטובים והמובילים בתחום. כל יום הקשבתי לפחות לוובינר אחד, החכמתי ויישמתי.

רכשתי קורסים ב on line בתחום השיווק, יזמות, ניהול, קיימתי פגישות ב ZOOM/ Skype עם יועצים אסטרטגיים, מומחי חדשנות ומומחי שיווק, הרחבתי מעגלים וקיימתי פגישות ZOOM עם יזמים מבריקים, כאלו שצלחו וכאלו שלא, פגשתי מנהלים מוכשרים, התייעצתי, למדתי אך הפתרון שהוא כחלקים קטנים של פאזל המונה לפחות 2500 חלקים, עוד רחוק מלהיות שלם.

בשלב מסוים החלטתי להרפות, להניח בצד את החיפוש אחר הפתרון המושלם, לפחות ל 48 שעות. עשיתי ככל שביכולתי לשים את הראש על MUTE. כל רמז לשיחה או לעצה נדחה על ידי בנימוס.

בתום ה 48 שעות שהלחץ פחת, השכל והרגש קיבלו כל אחד את מקומם, התפניתי לכתוב. לקחתי את מחברת הרעיונות שלי (אם אין לכם כזו, ממליצה בחום ! רוצים מחברת השראה? צרו קשר ואדאג לספק לכם)
התחלתי לשרבט, לכתוב מילים שבחוויה שלי היו ריקות, ואז נזכרתי במשפט שמלווה אותי תקופה "לכל רעיון כפי הנראה יש פתרון טכנולוגי" ותוך שנייה ניצוץ. קופסא, משחק, כלי!

שיחת טלפון ליונית, מנהלת הטכנולוגיות ושותפה ביולי פיתוח וקידום אתרים, שיתוף הרעיון, ההבנה שיש לנו כלי טכנולוגי למנהלים, שיחות נוספות אל תוך הלילה, תוכניות עסקיות, פיתוח ועוד פיתוח. התרגשות באוויר!! ובקרוב מאד השקה של מיזם חדש/ חברה חדשה המתמחה בפיתוח כלים דיגיטליים למנהלים – Ask&Games.

מניצוץ של רעיון הוקם עסק. מה למדתי עד כה? 

שיתוף- יזמים רבים חוששים לשתף את הרעיונות שלהם. זכרו, רעיונות טובים לא פעם עולים במקביל אצל אנשים שונים שלא מודעים לכך. שתפו את הרעיון שלכם וזכרו, מה שהופך את הרעיון למוצלח זה הביצוע. הרעיון מהווה 1% בחשיבותו. 99% זה המיקוד והביצוע. בנוסף, שיתוף הוא לרוב "חממת גידול" לרעיונות נוספים. שיתוף הרעיון שלי עם יונית ולי- חן, לקוחות, אנשי מקצוע וכו, סייע לי לחדד את הרעיון, להרחיב את אפשרויות הפיתוח ועוד.

מיקוד – יצירת המיזם היא מה שהופכת ממציא – ליזם. הדבר הכי חשוב שמיזם צריך לעשות, הוא לענות על צורך – ולכן מאוד חשוב להתמקד בצורך הזה. חשוב להתמקד ולא להתפזר, השיתוף מוליד רעיונות נוספים,  הישענו על תחום המומחיות שלכם וודאו שהמטרה שלכם מיושרת נכון עם היכולות שלכם.

תכנית עסקית – חשוב לזכור שגם מיזם טכנולוגי הוא קודם כל מיזם, שמטרתו להשיג מטרה עסקית כלשהי בתחום מקצועי ספציפי. כל יזם בטוח שהרעיון שלו הוא פורץ דרך ותורם לאנושות. כל יזם גם בטוח שהוא זה שיעשה את האקזיט הבא. כתיבת תכנית עסקית מהווה מראה ברורה ומחברת כל "חולם" למציאות.  

כתיבת אפיון חשובה והכרחית- הכתיבה מהווה יסוד חשוב ביותר בהפיכת רעיון למוצר. אפיינו את המוצר והתייחסו לכלל ההיבטים- הטכנולוגיים והעסקיים. המסמך יהווה מסמך בסיס להמשך ובעת כתיבתו יעלו לכם שאלות רבות שנכון כבר בשלב המקדמי לבחון אותם ולתת להם מענה.

סבלנות – יצאתי לדרך, התחלנו פיתוח, תכננו, בדקנו אבל כל מיני דברים שקרו בשטח שיבשו את לוחות הזמנים והתוכניות. הבנתי שעליי להצטייד בהרבה סבלנות, להתאים את עצמי למה שקורה בשטח, לצעוד קדימה בנחישות ועקביות.

נחישות – התוכניות משתנות, בדרך ישנם מכשולים, רגשות שונים, אך מעל הכל ישנה ידיעה ברורה סביב "הלמה?". למה אני רוצה להגשים את הרעיון. מהו הערך שלו עבורי ולמה חשוב לי להביא אותו לעולם? ברגע של משבר, תסכול, כעס, חזרתי "ללמה" שלי. 

חגיגה – בדרך למימוש והגשמת החלום ישנם מרכיבים ושלבים. לאורך כל המרכיבים והשלבים, גם בעת כתיבת מאמר זה, דאגתי לחגוג – לחגוג וליהנות מכל רגע ורגע. תחגגו את הרעיונות, החלומות, תגשימו.

ולסיכום, "תחגגו בגדול ואל תפחדו לטעות". מייקל אקטון סמית׳ – יזם מצליח.  


*הכותבת היא קרן סדרינס בעלים של קרן סדרינס- סוכנות לייצוג מנהלים

ניוזלטר

הירשמו וקבלו את המגזין החודשי שלנו ועדכונים על מה שקורה בעולם הניהול

דילוג לתוכן