ממנהל למנטור

אלינור לוגסי*

"איך אני מפתח מנהיגים בארגון שלי? איך אני מכשיר מנהיגים בארגון שלי?". שאלה שנשאלת לעיתים קרובות ע"י מנהלים ומנהלות שאני פוגשת.

בעידן שלנו היום- המודרני, יש לא מעט קשיים, ביניהם הקושי לשמר עובדים טובים. הסיבה העיקרית לקושי הזה היא התחרות שיש בשוק, בין כל הארגוניים העסקיים. מתוך זה נולד צורך שהולך וגדל, והוא להניע עובדים לעבר ביצועים שמעל ומעבר.

ארגונים היום זקוקים וצריכים מנהיגים שיובילו אנשים למצוינות ארגונית ואישית.

משימה זו לא פשוטה, ואולי אפילו מורכבת מאוד, ואומנם בכל זאת היא הכרחית בעולם העסקי. תהליך התפתחות של מנהלים כמנהיגים, הוא תהליך של למידה תמידית, המתרחשת בכל זמן, כל הזמן, ומשתמשת בהתרחשויות היומיומיות.   

פיתוח המנהיגים בא לידי ביטוי בשלושה ממדים או משתנים:

  • בניית תחושת "מסוגלות עצמית" – פיתוח האמונה העצמית ביכולת להניע ולהשפיע על אנשים אחרים. אמונה זו צומחת בעיקר משני גורמים עיקריים: הפנמת הצלחות בביצוע, והן מלמידה דרך תצפית על אחרים.
  • פיתוח מודעות עצמית- פיתוח במימד הזה נשען על תנאי בסיסי של למידה עצמית, המאפשרת להכיר את עצמי ולהשתפר בהתאם.
  • פיתוח כישורי מנהיגות- הגדרת מטרות ובניית תוכנית למימושן, מיומנות תקשורת וכד'. למידה במימד הזה תעשה לרוב בסדנאות אינטנסיביות וברכישת משוב.

כיצד זה בא לידי ביטוי:

  • פיתוח מודעות לצרכיו האישיים של העובד, למידת מיומנויות רלוונטיות ורכישת כישורים המאפשרים יצירת גירויים אינטלקטואליים לעובד.
  • העצמת העובד ובניית אמונה במסוגלות העצמית שלו – האצלת סמכויות, הענקת אחריות, תיאום ציפיות, הכלה רגשית ובניית מערכות הערכה ותגמול.
  • ארגון לומד- למידה מתמדת מהניסיון המצטבר, הפקת לקחים והטמעתם בארגון, הקניית מיומנויות של ניתוח, תכנון ויצירה של תהליכי למידה.

מנכ"ל הממצה את פוטנציאל המנהיגות הטמון במנהליו, יפתח את תהליך המנהיגות כל הזמן ובכל מקום. בכדי לפתח מנהיגות צריכים להתקיים מס' תנאים:

  1. תקשורת שיתופית ומערכת מסרים המועברת מלמעלה ולמטה ומעודדת למידה, התנסות ושיפור מתמיד המושתתים על אמונה בעובד וביכולתו להתפתח.
  2. תיאום ציפיות והגדרה ברורה של מאפייני המנהיגות הרצויה לארגון כגון: יעדים ומטרות, דפוסי ותהליכי השפעה של המנהיגים בארגון ועוד.
  3. מתן כלים והכשרה מקצועית של תהליכי למידה תוך שימוש בקשר של בין חונך לחניך. (סדנאות, הכשרות, ייעוץ, חומרי הדרכה וספרות מקצועית).

מנכ"ל המוביל ארגון הדוגל בהתפתחות מתמדת וגדילה, דוגל בהתפתחות אישית, וקשר בדוק, ואינו מתמקד אך ורק בפתרונות ותכנים, יוביל ארגון המאפשר  צמיחה פנימית ארגונית וגם צמיחה אישית של העובד. זהו הארגון אשר מאפשר ורואה את המנהיגות בכל עובד.


*מחברת המאמר: אלינור לוגסי. צוות המערכת

מקורות:

Schein E(1985). Organizational Culture and Leadership. Jossey-Bass, San-Francisco

Kotter, J. (1990). What do. Leaders really do. Harvard Business Review (May-June) 103-111.

אדיג'ס, י. (1991) צמיחה והתחדשות בארגונים, עתרת, הרצליה

סנג'י, מ. פ. (1995) הארגון הלומד, מטר, תל-אביב

ניוזלטר

הירשמו וקבלו את המגזין החודשי שלנו ועדכונים על מה שקורה בעולם הניהול

דילוג לתוכן