להצליח במיתוג ושיווק באמצעות תת המודע

מאת: טלי ווינברג*

לכל אחד מאיתנו מפת עולם שונה לחלוטין. יחד עם זאת ניתן לומר שמרבית האנשים המכוונים להצלחה, מציבים לעצמם לעצמם מטרות. אנחנו מצפים לתוצאות. תוצאות שעל פי רוב הן על פי המוכר והידוע לנו.

אם אשאל אתכם מי בעיניכם יכול להצליח בתפקידי ניהול בכירים, על מה תשימו את הדגש? חשבתם על זה רגע? אם בכנות עסקינן, אזי עלו במוחכם תמונות או מילים המשקפות את הדברים החשובים לכם. בעידן של חשיבה שונה ובכלל בעולמנו עולם ה NLP אנחנו מקפידים לומר שכשמשהו לא עובד לנו אנו מנגישים פתרונות מוכרים. זו לא בהכרח האמת. זו האמת שלנו וגם היא בעצם רצף של חוויות וניסיונות מהעבר – תפיסות שלנו בנוגע לנושא מסוים. מישהו במהלך מסע חיינו, או משהו, גרמו לנו לחשוב באופן בו אנו חושבים ופועלים.

לאלה הטוענים שזה נשמע קצת 'רוחניקי' אומר כי לא מדובר בשיחה עם היקום או כל דבר אחר, אלא בהתבוננות פנימית. שיחה פנימית משמעותית. אולי פגשתם אנשים כאלה (בטח לא אתם) שיש להם אמונות משונות על כסף, שתמיד יסבירו למה אסור, לא נכון או לא כדאי… אז נדגיש ונאמר שכל אלה שלהם ולא שלכם. כך גם לאנשים דעה מוצקה על מיתוג ושיווק.

מיתוג ושיווק עצמי מתחבר לנו לעסק, לחברה, לארגון, אולם בפועל מיתוג ושיווק עצמי הוא נכס לכל אחד. האופן שבו אציג את עצמי בדיון, הדרך שאעביר פרזנטציה. מילות הקסם שמאפיינות את הדרך שלי, המיקוד שלי והייחוד שלי הם המפתחות להצלחה.

מכיוון שלכל אחד מפת עולם שונה ואמונות מגבילות אנחנו נצמדים למוכר, לידוע ולמה שנוח לנו. סליחה על המילה אבל לדעתי זה לא אזור נוחות אלא אזור נכות. אזור שבו אנו מגבילים את פריצות הדרך שלנו ואת היכולת שלנו להצליח ולייצר דברים חדשים ונפלאים. במקום לשאול את עצמנו מדוע המילים הללו מעוררות בנו את התחושות שהן מעוררות אנו בוחרים לבטלן בהינף יד.

אני לא יכולה להתעלם מהעובדה שלאמונה יש תפקיד. היא שירתה אותנו נאמנה בעבר וכעת עלינו לעשות לה מסגור מחדש ולאפשר לעצמנו לשים את הפוקוס על מה שנכון לנו ועל מה שיקדם אותנו, שיקדם את סדרי העדיפויות שלנו.

אנחנו נכס בעל חשיבות עליונה וכל פעולת שיווק התואמת לסולם הערכים שלנו תביא אותנו לתוצאות הרצויות. זו המשימה הראשונה של כל אחד מאיתנו. בדיקה מעמיקה של הערכים המובילים שלנו בעת הזו. אני בדרך כלל ממליצה על מיקוד בשלושה ערכים מובילים. אני יודעת שקשה לזקק אותם ולכן ניתן לעשות רשימה ולדרג אותם. חשוב לציין שסולם הערכים שלנו משתנה מעת לעת, זה לא אומר שהערכים משתנים בהכרח– זה כן אומר שהמיקום שלהם בסולם שלנו משתנה.

תחשבו על 'קוקה קולה' – אתם מכירים את הצליל, את הצבע, את המסר – ככה בונים מותג. וזה בכלל לא משנה מה האמת, העובדה היא שהם מותג מוביל ויש להם תוכנית שיווק מעולה. אפשר ללמוד מהחברות הגדולות משום שבמיתוג שלהם כל האלמנטים השיווקיים מוחצנים וברורים. בתהליך המכירה שלהם הם משפיעים עלינו. לא רק על המודע…

אז אם אתם בהתנגדות למיתוג ושיווק, ממליצה לכם להכיר ולהבין במעט את כללי התת מודע שלנו. כעקרון מה שחשוב הוא להגדיר מטרה מעוצבת כהלכה – חיובית, בלשון הווה, ברורה ועם לוחות זמנים. הרעיון המרכזי הוא הטמעה של סוגסטיות חיוביות (חשבו על מנטרות) אותן ניתן להטמיע בתת מודע.

להלן כלי פשוט וישים שפועל על התפיסות שלנו וגם על התפיסות של האחר ובעזרתו אנו מייצרים בסופו של דבר את הפעולות הרצויות לנו:

חמשת היסודות לשכנוע תת המודע:

  1. חזרתיות – ככל שתחזרו שוב ושוב על אותן מחשבות, פעולות, הרגלים, הם יהפכו לחלק מהאוטומט שלכם. הרעיון הוא לאמץ אמונה חדשה על מיתוג ולשנן אותה כחלק ברור שהופך לאמת חדשה.
  2. הזדהות – עליכם להגיע למצב בו אין קונפליקט או התנגדות פנימית כלשהי בין המטרה שהצבתם לעצמכם למפת העולם שלכם. השתמשו במיקום של הערכים שלכם על הסולם ככלי עזר.
  3. סמכותיות – תחשבו שהמטרה שהצבתם לעצמכם חשובה לכם באמת. היא לטובתכם העליונה.
  4. רגש חזק – רגשות עוצמתיים משפיעים באופן מידי על תת המודע שלנו ועל כן מומלץ להשתמש בחזרתיות על מנת להטמיע במחשבה את הרגש העוצמתי.
  5. הטמעה– באמצעות דמיון מודרך. כן… יוצרים את תמונת ההצלחה העתידית שלנו על כל חלקיה. כמו בפרסומות של 'קוקה קולה'… מה אנחנו מרגישים, חווים, לובשים.

תנסו- מקסימום יצליח לכם

על פי חמשת היסודות לשכנוע התת מודע שלנו: תחזרו על המסר החשוב, תזדהו עם הדרך ותשחררו התנגדות פנימית, תהיו סמכותיים ותפעלו מתוך רגש חזק והכי חשוב… תשתמשו בדמיון שלכם על מנת לראות את המותג וההד השיווקי שיצרתם גם אם טרם נברא.

לסיום אומר בנימה אישית שכשהשתחררתי מצה"ל אחרי 25 שנות שרות היה לי קושי אמיתי להתחבר למילים כמו מיתוג, שיווק או תת מודע. ככל שהעמקתי והקשבתי הקשבה פנימית אמיתית, ראיתי את התוצאות הלכה למעשה בפן האישי, העסקי והמשפחתי. מכל מלמדיי השכלתי, ולמדתי הכי הרבה כשהשכלתי לשנות את החשיבה שלי על הידוע והמוכר לי.


*הכותבת- טלי ווינברג  הבעלים של מנטאלי – המרכז להתפתחות אישית ולקידום הצלחות.
מאסטרית בצמיחה ממשברים ושינוי הרגלים. מנטורית באימון , מרצה ויוצרת ליין מוצרי העצמה. מלווה אנשים וארגונים באמצעות קואצ'ינג, NLP  והרצאות .
https://get-marketing.co.il/mentali/

ניוזלטר

הירשמו וקבלו את המגזין החודשי שלנו ועדכונים על מה שקורה בעולם הניהול

דילוג לתוכן