טכנולוגיה וניהול

בתפיסה המקובלת מנהל נתפס כמתמחה בהובלה והנהגה של אנשים. אפילו היום, מרבית המנהלים הבכירים יחתמו על ההגדרה הזו וגם אני שמלווה שנים מנהלים לא מתכחשת לאמת הבסיסית עליה היא מושתתת. אבל… כן, יש 'אבל'. השינויים הטכנולוגיים שעברו על העולם העסקי והתעשייתי, הובילו (ומובילים) גם אבולוציה של תפקיד המנהל והכישורים הנדרשים ממנהלים בתחילת העשור השלישי של המאה ה-21, שונים בכמה אספקטים מהכישורים שנדרשו מהם בעשור האחרון של המאה ה-20.

יותר טכנולוגיה, פחות לוגיסטיקה

בימים שלפני עידן הרשתות, מנהלים עסקו בעיקר בפתרון בעיות לוגיסטיות. גם היום בתעשיות המסורתיות הלוגיסטיקה תופסת חלק נכבד ממשימות הניהול. אך אם בעבר חלק מהנעת המאמץ הלוגיסטי היה כרוך בהפעלת אנשים באמצעות מרות, כריזמה אישית או כל סגנון ניהול אפקטיבי אחר, היום כאשר בחסות מהפכות המידע וה-IT גם הענפים המסורתיים עברו למודלים ממוחשבים ומערכות חכמות, המנהלים מוצאים את עצמם מתעסקים פחות בלוגיסטיקה, והטכנולוגיה משחררת אותם ומאפשרת להם להשפיע ולפתח את העסק בצורות אחרות.

המציאות הנוכחית דורשת ממנהלים להקדיש יותר תשומת לב ומחשבה לטכנולוגיה ולדרך בה היא יכולה לייעל ולשפר את העסק. מניהול מלאי, דרך מערכות חוויית לקוח ותוכנות ניהול משימות ועד חיסכון בהוצאות החשמל – בכל הממשקים האלה וברבים אחרים יש פתרונות טכנולוגיה שחברות שלא יאמצו אותם ימצאו את עצמן בפיגור. חלק מהתפקיד של המנהל בעידן המודרני, הוא לעקוב אחר התפתחויות טכנולוגיות חדשות, לדעת אילו מהן כדאי לאמץ וכמובן, להוביל את תהליכי ההטמעה שעלולים להיות מורכבים ועתירי חבלי לידה.

מנהלים של עידן תעשייה 04

מהרבה בחינות אנחנו נמצאים היום בראשית מהפכה תעשייתית חדשה. בשונה מהמהפכות התעשייתיות הקודמות, שעיקרן היה המרת השרירים במנועים, במהפכה התעשייתית החדשה חוד החנית הוא אלגוריתמים חכמים, E learning, טכנולוגיות של בינה מלאכותית, בלוקצ'יין ותקשורת בין מכונות ומחשבים ללא התערבות אנושית (מה שנקרא 'האינטרנט של הדברים') – כל זה מכונה תעשייה 04. חלק מהרעיון הוא שפעולות והחלטות יתבצעו באופן אוטומטי וצמצום מרווח הטעות, אבל עם כל הכבוד לבינה מלאכותית ומכונות לומדות, לאלגוריתמים אין יכולת לבנות חזון, לפתח מוצרים חדשים ולנהל מערכת יחסים עם לקוחות. החוכמה היא להוביל את הטכנולוגיה ולא להיות מובל על ידה.

מנהל טוב ידע להסתגל

במסגרת עבודתי, אני פוגשת הרבה מאוד מנהלים שמגיעים מתעשיות מסורתיות וצריכים פתאום להסתגל לטכנולוגיות חדשות. אגב, חלק מאותן טכנולוגיות הוא מציאות של עולם שפועל ומהדהד דרך רשתות חברתיות, שהן כלי שמנהלים מודרניים עושים בו שימוש תדיר ויעיל. מנהלי העידן החדש כמו אלון מאסק לימדו אותנו שכדי לחולל שינוי מגמה בשוק, לפעמים לא צריך יותר מציוץ אחד בטוויטר.   

ניוזלטר

הירשמו וקבלו את המגזין החודשי שלנו ועדכונים על מה שקורה בעולם הניהול

דילוג לתוכן