המנכ״לים החדשים

לא מעט מחקרים מראים שלאורך השנים נדרשות גישות שונות. אין מה לעשות, ככל שהשוק משתנה, וכולנו יודעים שהוא דינאמי, כך גם הגישות שלנו אמורות להשתנות. מה שהיה רלוונטי לפני 20 שנה לא רלוונטי היום.

עצרו רגע ובחנו את עצמכם: האם הגישות שלכם, כמנהיגים עסקיים השתנו במהלך שנות הניהול שלכם?

דעו שאם הגישות של המנהיגים העסקיים שאתם, לא השתנו במהלך השנים, ואתם פועלים כמו לפני עשרים שנה, כנראה שמשהו לא יעבוד לכם בתקופת הזמן הנוכחית שלנו.

מחקר שנערך בערך עשרים שנה, בחן אלף מנהיגים מצטיינים, וגילה שהמרכיב המשותף ביניהם הוא היכולת לזהות הזדמנויות ולחיות לפי רוח הזמן.

מצאו במחקר כי אותם מנהיגים עסקיים הוגדרו, פחות או יותר, על ידי היכולת שלהם לזהות הזדמנויות. הם הרגישו והפכו חלק לרוח הזמן. האווירה, הרעיונות, אמונות וכדומה… ובכך הצליחו לתפוס את ההזדמנויות שניצבו מולם, בהתאם לתקופה בה הם נמצאים.

האם גם אתם כאלה?

מעבר לשאלה הזאת, אתם בטח שואלים את עצמכם, למה אנחנו כל הזמן שומעים על זה… רוח התקופה, רוח הזמן, הצורך בגמישות מחשבתית, הצורך להתאים את עצמנו למצב ועוד. אולי כי אנחנו תמיד משתנים, ולעיתים כמנהלים – אנחנו נשארים באותו מקום. מחקרים כאלו עולים כל הזמן, בעיקר, כי כל הזמן העולם משתנה ומתפתח ומייצר לנו שינויים, ואנחנו? לא תמיד.

יש כמה סימנים לתזוזות. אירועים עולמיים – כמו הקורונה, מלחמות וכל אלו יכולות לשנות את פני הכלכלה, ויש לכך השלכות עמוקות על עסקים, מנהיגים ואנשי עסקים למיניהם. התערבויות ממשלתיות – לפתע הכול יקר או הכול זול. שינויים בריביות, דברים שמשפיעים על המשק – משפיעים על עסקים ובהכרח משפיעים גם עליכם כמנהלים בכירים. שוק העבודה – אין ספק כי שוק העבודה משתנה כל פעם. והרבה אנשים חושבים מחדש על הקריירה שלהם ועל מערכת היחסים שלהם עם העבודה. במיוחד אחרי הקורונה. כל העובדים מנסים להבין מה הדבר הנכון להם ואיזה כוח ומשקל הם נותנים לקריירה בחיים שלהם לעומת הבית, המשפחה, הזמן האישי וכדומה. אלו דברים אשר מחייבים ממנהלים בכירים שינויים, וזאת כדי לדמיין מחדש את שוק העבודה, איך הוא יראה ואיך יהפכו אותו לנגיש עבור כולם.

שינויים דמוגרפיים – כן, כן. גם זה משפיע ישירות. אם בעבר אוכלוסיות גיל העבודה היה גבוה יותר, הרי שהיום הוא יורד, ולא בהכרח בגיל. שוק העבודה נשלט, כמעט כולו, על ידי צעירים. שיעורי הפוריות יורדים, והשינויים האלה מציבים אל מול עינינו אתגרים, אך גם הזדמנויות, אם אנחנו מסכימים לראות אותם. זה דורש מאיתנו להמציא את עצמנו מחדש, במיוחד בשביל הדור הצעיר עלול לאמץ את הטכנולוגיה, את המעבר, מאשר קשרים פנים מול פנים. היכולת להיות פתוחים – בעבר הוא מין כללי נימוס, אשר מנעו מכולם לדבר על נושאים קשים מול אחרים, ואמנם היום, בימים של מדיה חברתית ושל טכנולוגיה הרי שהכול פתוח ומבקש לצאת החוצה – כן, זה דורש שינוי מאיתנו, המקובעים במחשבתם.

ואם אנחנו עוסקים בטכנולוגיה – והיא הוזכרה פה. הרי שגם לה יש משקל רב בימינו, ולא רק זה, היא מפתחת במהירות שיא ודורשת מאיתנו להתאים את עצמנו אליה, אחרת נשאר מאחור.

אז, אילו סוגים של מנכ״לים צריך?

התקופות שהולכות ומשתנות דורשות מנהיגים שיש להם אינסטינקטים חזקים ויכולת להתמודד עם שינויים, אשר חזקים יותר מהם. מה שמבקש מכם להריח את ההזדמנויות שבאות, לחוש אותן, לרענן את עצמכם ולהצליח לנהל ביד רמה עידן אחר לחלוטין, יכול להיות שונה מכל מה שהכרתם. התקופות הללו קוראות לכם לקבל החלטות נכונות, להימנע ממוקשים אשר יכולים להיות בדרך, ולאמץ חשיבה יצירתית וגמישות מחשבתית כדי להביא לעסק את מה שנכון ומה שטוב לו בתקופת הזמן הנוכחית, לצאת מאזור הנוחות. תצטרכו, בתור מנכ״לים, להזדהות עם הרבה תכונות אופי ולאמץ תחומי עניין שונים, איסוף של השקפות, אפילו למה שנראה לכם חריג במיוחד. אלו יוכלו לגרום לכם לחיות בהרמוניה עם כולם. אין ספק כי תצטרכו גם לשים דגש על מיומנות רבות, שאולי את חלקם יש לכם, ואולי לא, לדעת לנהל משברים אחרת.

לסיכום

ארגונים רבים חייבים להתכונן לזרמים של תהפוכות, ובכך ללטש את הכישורים הפנימיים שלהם. בתור מנהלים בכירים אתם לא יכולים רק להגיב, אלא לצפות מראש, לתכנן, ולהיות מול האתגרים עם חיוך. תצטרכו לרכוש ידע נוסף, כמו היכולת להיות בקיאים לחלוטים במדיה החברתית, להניע עובדים שמחפשים משמעות מעבר לעבודה, לייצר סיפוק לכלל הארגון – גם לבעלי המניות. אין ספק כי רוח חדשה יכולה להוביל אתכם לקדמת הבמה.

אז, מי אתם בתקופה הנוכחית? 

שתפו אותנו. נשמח לקבל מכם כל טיפ, הצעה ואותם נוכל לחלוק במגזין הבא עם מנהלים אחרים.

המייל שלנו: [email protected]

ניוזלטר

הירשמו וקבלו את המגזין החודשי שלנו ועדכונים על מה שקורה בעולם הניהול

דילוג לתוכן