הזדמנות

מאת: רוביק רוזנטל*

הזדמנות היא מצב שבו נוצרת אפשרות לבצע משהו שאנחנו רוצים או יכולים להשיג. לכן נהוג גם לדבר על כך שנפתח חלון הזדמנויות, כלומר, שהזמן מתאים לבצע דברים שקודם היה קשה לבצע, כאילו שהחלון הזה היה סגור קודם. המילה הזדמנות היא מן השורש זמ"ן, כי הזדמנות קשורה לזמן מתאים לבצע משהו.

המילה הזדמנות מופיעה בכתבים של הרמב"ם בימי הביניים, אבל הפועל להזדמן מצוי כבר בתלמוד וגם הוא קשור למשהו שמגיע בזמן המתאים, בצורה כאילו מקרית. רבן גמליאל מספר סיפור על רבי עקיבא: רבי עקיבא טבע בים, אבל ניצל. כששאל אותו רבן גמליאל איך ניצל, סיפר רבי עקיבא: "דף של ספינה נזדמן לי, וכל גל וגל שבא עלי נענעתי לו ראשי…" (יבמות קכא).

יש סוגים שונים של הזדמנויות. יש הזדמנויות מצוינות שצריך לנצל אותם מיד, וקוראים להן הזדמנות בלתי חוזרת או הזדמנות פז. מקורו של הביטוי השני הוא בשפה האנגלית. לפעמים אנחנו מחמיצים הזדמנות, כלומר, לא מנצלים אותה כשהיא מגיעה ואז יכולה לבוא 'הזדמנות שנייה'. כדאי מאוד לא להחמיץ גם אותה.

המילה הזדמנות חשובה מאוד גם כשמדברים על הפערים בין עניים לעשירים. יש אנשים שנאבקים לכך שיהיה בחברה שוויון הזדמנויות, כלומר, שלכל אדם, עשיר או עני, גבר או אישה, תהיה אפשרות בזמנים שונים להגשים את חלומותיו ואת כישרונותיו.

יש מילים לא מעטות בשורש זמ"ן, שמזכירות לנו כמה כל מה שאנו עושים תלוי בזמן, וכמה צריך להתחשב בו. כשאנו מקבלים הזמנה מודיעים לנו באיזה זמן יתקיים אירוע מסוים, שרוצים שנשתתף בו. כשאומרים בסדר פסח "הנני מוכן ומזומן לספר ביציאת מצרים", הקורא מתכוון לכך שהגיע הזמן שלו לקרוא את הסיפור. כאשר אנחנו משלמים במזומן פירוש הדבר שהכסף נמצא אצלנו בזמן המתאים, כלומר, עכשיו!

*כותב המאמר: רוביק רוזנטל. הזירה הלשונית.

ניוזלטר

הירשמו וקבלו את המגזין החודשי שלנו ועדכונים על מה שקורה בעולם הניהול

דילוג לתוכן