גמישות ניהולית

בשנים האחרונות בהן אני עוסקת בתפקידי מפתח בשוק התעסוקה, הייתי ועודני חלק בלתי נפרד מהמשברים הכלכליים שחווינו בארץ ובעולם, אין זה משנה אם היו אלה משברים עקב טרור או דברים אחרים.

לרוב צלחנו את המשברים הללו, לעיתים צמחנו מתוכם ואף התפתחנו. נדמה כי אנו תמיד על הגל עד ששוב מגיע משהו שטורף את כל הקלפים.

בשניות, ברגע שנכנסה הקורונה לחיינו, נאלצנו להתאים את עצמנו לשינוי, שינוי שהפעם הוא אחר, ואין לנו השוואות לבצע. ולמרות שחלפו להן שנתיים, עדיין לא הכל מובן ובעל וודאות מוחלטת.

יחד עם זאת משבר מאפשר לנו לאמץ הרגלים חדשים, מאלץ אותנו להגביר את הקצב ולגלות גמישות ניהולית לצד גמישות ארגונית. מאלץ אותנו ללמוד ולהתנהל בתנאים של אי וודאות. המשבר משקף לנו שאם מנהלים לא יאמצו מהר כלים חדשניים, ביניהם טכנולוגיות וגישות ניהוליות חדשות, הם לא ישרדו בעולם הדינאמי מאוד שלנו ולאט לאט ייעלמו.

הרצון לשמור על הקיים ולהמשיך את מה שהיה, מה שמוכר ממערכות חיים רבות ומאפיין את מרבית בני האדם, מתנגש עם ההבנה שעלינו לייצר שינוי כפרטיים וכארגונים. מתנגש עם ההבנה שעלינו לאמץ גמישות ניהולית וארגונית שכן, אי אפשר להמשיך ולעשות את אותם הדברים כבעבר ולצפות לשינויים ולתוצאות חדשות.

אז מהי גמישות ניהולית?  Managerial Elasticity

עפ"י ההגדרה המילונית: גמישות ניהולית היא היכולת של ניהול להתאים עצמו לתנאים משתנים באמצעות כלים חדשניים או באמצעות עקיפת נהלים מקובלים ביחסי עבודה, כגון פיטורי עובדים, שמירת רמת שכר וכד'.

"זה לא החזק ביותר ששורד, גם לא האינטליגנטי ביותר. שורד הוא מי שיודע להתאים את עצמו לשינויים בצורה הטובה ביותר." צ’ארלס דרווין

גמישות היא תכונה חשובה ביותר של מה שמכונה אג'יליות של ארגון – משמע, יכולת ההתאמה של אותו ארגון למצבים משתנים. היא מוגדרת כיכולתו של ארגון לנצל באופן מתמשך את ההזדמנויות הנוצרות עקב השינויים והשיבושים בשוק, על ידי קיום היכולת הפנימית לצפות ולהגיב במהירות למתרחש באותם שווקים, ובכך, בעצם, להשיג יתרון תחרותי.

איך גורמים לזה לעבוד?

אני חושבת שתפקידו העיקרי של המנכ"ל הוא להוביל שינוי. להוביל מהלכים כאלו שייקחו את הארגון למקום טוב יותר. שינויים המאפשרים צמיחה לפרט, ללקוח, להנהלה ולבעלי המניות במהירות רבה יותר, באיכות גבוהה יותר, ובתנאים של אי וודאות ושל דרישות משתנות.

היכולת של חברה להגיב במהירות ובאופן מתאים לשינויים מהווה, במקרים רבים, תנאי להצלחתה ולפעמים אף להישרדותה של החברה.

האתגר הניהולי אינו דומה לכל אתגר או משבר שמנהלים התמודדו עמו בעבר, ואף לא דומה לכל תיאוריה שנלמדה בבתי הספר למנהל עסקים. לאף אחד אין ידע מקדים למצב בו יש סגר בהנחיית ראשי המדינה.

אז מה צריך לעשות?

להטיס את המטוס בתנאים קשים, כמו ערפל, גשמים, סערות ועוד… ואיך? תוך גמישות של ההתנהגות והמחשבה, שינוי דפוסי התנהגות ויציאה מהקופסה.

ובשביל זה צריך לאמץ:

(Financial Flexibility)- גמישות כלכלית – צריך לגלות את מרחב התמרון שיש לארגון לשינוי הסכומים וזרמי הכספים שלו, כך שיוכל להגיב בצורה טובה יותר על צרכים בלתי צפויים או על הזדמנויות הנקרות לפניו. צריך לראות את התמונה הגדולה ולהבין מהר איפה נכון יהיה להשקיע על מנת לייצר את האימפקט המשמעותי ביותר.

 (Structural Flexibility) גמישות מבנית – היא יכולת הארגון להתאים את המבנה הארגוני לאתגרי השטח. יש צורך להתנתק מכל מבנה פורמלי שהגדירו, עד כה, את היחסים בין ההנהלה לעובדים. צריך לאפשר מצבים בהם ניתן יהיה להגדיר מחדש נוהלי עבודה וביצוע אפקטיביים שאותם ניתן יהיה ליישם בקלות וללא הפרעות.

(Numerical Flexibility) גמישות מספרית – היא יכולת הארגון להתאים את מספר עובדיו ואת הרכבם על פי הדרישה לשירות או למוצר ועל פי המצב בשוק. תגלו גמישות לשעות העבודה, עבודה מהבית ובתנאים המאפשרים שמירה על האיזון והצרכים המשפחתיים של העובדים.

(Skills Flexibility) גמישות בכישורי עבודה – היא יכולת הארגון להרחיב את כישורי עובדיו, ולשנות את כוח האדם שברשותו על פי שינויי המיומנות הנדרשים, והמשתנים. זה הזמן להתייעל – תבחנו את ההנהלה שלכם, צוותי העבודה ואת הצרכים החדשים. תבחנו ותגלו מחדש כישורים של עובדים שעד כה לא ראיתם.

(Procedural Flexibility) גמישות פרוצדורלית – היא היכולת להתאים את הנהלים למציאות משתנה ולא להיקלע למצבים שבהם הנהלים מעוותים את עבודת המחלקה ופוגעים ביעדי הארגון. הגדר מחדש את היעדים הארגוניים והתאם את הנהלים, המדדים וכלל אמצעי הבקרה בהתאם למציאות החדשה. 

(Functional Flexibility) גמישות פונקציונלית – היא היכולת של העובדים לבצע עבודות, מעבר להגדרה של תפקידם, ולא על חשבון מטלותיהם המוגדרות. לעובדים, לרוב, ישנה נכונות ופתיחות לבצע עבודות ומשימות מעבר למה שהוגדר. רק תזכרו, תעשו זאת בחוכמה ופעלו בשקיפות.

אין ספק שהמציאות החדשה מחייבת אתכם, המנהלים, להסתגל מהר לשינויים, לגלות גמישות מחשבתית ולמצוא את היכולת להוביל שינויים מהירים. 

ניוזלטר

הירשמו וקבלו את המגזין החודשי שלנו ועדכונים על מה שקורה בעולם הניהול

דילוג לתוכן